تبلیغات
سینما - واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم
سینما                        
irmedman akhabarcinema aksmazhabi aksvarzeshi abu-ghraib simatehran aksrecord khabarkhas aroosiaks akshayam picturekar iranmedicine mediranian medscience medlearning medanswerواكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم

اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس، روز سه شنبه به تماشای فیلم «یك خانواده محترم» نشستند.
فیلمی ساخته مسعود بخشی و تهیه‌كنندگی محمد آفریده كه قرار بود در مورد دفاع مقدس باشد اما آن چیزی كه در آخر كار دیده شده است، عنوان سیاه‌نماترین فیلم سینمایی در مورد جمهوری اسلامی را یدك می‌كشد. به طوری كه برخی از كارشناسان فیلم‌های ضد ایرانی چون «سنگسار ثریا» و « بدون دخترم هرگز» را در مرتبه‌های پایین تر از « یك خانواده محترم» قرار می‌دهند. 
 
فیلم سینمایی «یك خانواده محترم» بی‌شك جنجال بر‌انگیز‌ترین تولید فرهنگی در سال ۹۱ خواهد بود. فیلمی كه ابتدا توسط سیما فیلم و با مشاركت تهیه كننده فرانسوی ساخته می‌شود اما بعد با ارسال فیلم به جشنواره كن، سیما فیلم و صدا و سیما مشاركت خود را از پروژه ملغی می‌كند. اولین ایرانیانی كه فیلم را در جشنواره كن دیدند خبر از فاجعه‌ای دادند كه در لوای یك فیلم ایرانی به تمام داشته‌های ملت خود توهین كرده است. «جوان» در این گزارش نظرات اعضای كمیسیون فرهنگی را در مورد فیلم یك خانواده محترم جویا شده و راهكار‌های جلوگیری از تكرار چنین اتفاقی را نیز مورد بررسی قرار داده است. 
 
چرا مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) شكایت نمی‌كند؟ 
 
سید مرتضی حسینی، عضو كمیسیون فرهنگی مجلس كه فیلم «یك خانواده محترم» را دیده است، در مورد فیلم می‌گوید: این فیلم در واقع اساس نظام را هدف گرفته است. حتی از تخریب حضرت امام خمینی (ره) فرو‌گذار نكرده‌اند. در این فیلم شاهد آن هستیم كه صحبت‌های حضرت امام(ره) را به صورت گزینشی پخش می‌كنند و قسمتی از آن را حذف می‌كنند كه معنی آن را مخدوش می‌كند. در این فیلم گردانندگان نظام و مردم، دزد، محتكر و دروغگو معرفی می‌شوند. 
 
حسینی ادامه می‌دهد: جای تأسف است كه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)نسبت به این فیلم واكنشی نداشته است و در برابر این تحریف اعتراضی نمی‌كند. 
 
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس می‌افزاید: معلوم است كه چرا غربی‌ها از این فیلم استقبال كرده‌اند و فرانسوی‌ها در آن سرمایه‌گذاری كرده و بعد هم به آن جایزه می‌دهند، چون می‌دانند كه این فیلم قرار است چه كار كند. 
 
وی می‌افزاید: متأسفانه این فیلم با كمك صدا و سیما ساخته شده است، در صورتی كه اكنون دوستانمان این مسئله را گردن نمی‌گیرند ولی چیزی كه مسلم است این است كه « یك خانواده محترم» با هزینه بیت المال ساخته شده است و با كمال تأسف پر از سیاه‌نمایی است. سید مرتضی حسینی با اشاره به قانون نظارت بر صدا و سیما می‌گوید: هم اكنون این قانون در كمیسیون در حال بررسی است و بر اساس اتفاق پیش آمده سعی می‌كنیم تا بحث نظارتی به نحوی باشد كه دیگر شاهد بروز چنین تخلفاتی در صدا و سیما نباشیم، درست است كه رئیس این سازمان توسط مقام معظم رهبری منصوب می‌گردد و مورد تأیید ایشان می‌باشد اما همان طور كه خود مقام معظم رهبری اشاره كرده‌اند، ایشان تنها رئیس سازمان را منصوب می‌كنند و بقیه امور نظارتی بر عهده قوای سه‌گانه است. 
 
چاره كار نظارت فرایندی است 
 
جمشید جعفر‌پور، عضو كمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با «جوان»، ساخت فیلم « یك خانواده محترم» را نشانه ضعف نظارت‌ها می‌داند و می‌گوید: مشكل ما نظارت‌های نقطه‌ای است، ما باید به سمت نظارت‌های فرایندی برویم. در نظارت‌های ما حتی فیلمنامه هم مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد. تنها طرح فیلم را در دو صفحه می‌آورند و داستان كلی را كه فقط شروع و پایان فیلم را دارد در آن می‌گنجانند اما كسی نمی‌داند كه در این میان چه چیز‌هایی ممكن است، اتفاق بیفتد. 
 
جعفر پور ادامه می‌دهد: برای قطع این روش نادرست ابتدا باید به جای طرح فیلم، فیلمنامه‌ها تصویب شود در فرایند ساخت فیلم نیز نظارت و مراقبت مداوم وجود داشته باشد. عضو كمیسیون فرهنگی با انتقاد از برخی از تهیه‌كنندگان می‌گوید: متأسفانه برخی از تهیه‌كنندگان تخصص سینمایی ندارند و صرفاً سرمایه‌گذار كار به شمار می‌روند و كار را به طور معمول به كارگردانانی با جهت‌گیری‌های خاص فكری می‌سپارند كه نتیجه‌اش چیزی می‌شود كه به هیچ وجه امكان نمایش آن وجود ندارد. 
 
وی اضافه كرد: اینگونه تهیه كنندگان وقتی با توقیف فیلمشان روبه‌رو می‌شوند، شروع به ناله و زاری می‌كنند كه مثلاً چند میلیارد خرج فیلم شده است و در آخر با رأفت اسلامی روبه‌رو می‌شوند كه حداكثر با حذف چند دقیقه از فیلم آن را برای نمایش آماده می‌كنند. جعفر پور با اشاره به سیاست كمیسیون فرهنگی مبنی بر حمایت از ساخت فیلم، می‌گوید: ما باید در كنار تشویق تهیه‌كنندگان و سرمایه‌گذاران برای ورود به عرصه فیلمسازی نظارت را به گونه‌ای تنظیم كنیم كه یك فیلم تنها با گنجاندن چند صحنه و پلان شعاری ادعای انقلابی بودن داشته باشد و در كنارش هر كاری خواست بكند. 
 
این فیلم توهین به مقدسات نظام است 
 
لاله افتخاری دیگر عضو كمیسیون فرهنگی مجلس، در پاسخ به «جوان» می‌گوید: فیلم كار بسیار شیطنت‌آمیزی است و مخلوطی از سیاه‌نمایی را در هم آمیخته است. در آن به هر چیزی كه جز مقدسات نظام به شمار می‌رود، توهین شده است. در «یك خانواده محترم» به صورت هوشمندانه‌ای مطالب حقیقی با مطالب دروغ و باطل در هم آمیخته شده است و نتیجه ضرب مثبت در منفی، منفی خواهد بود. افتخاری راهكار جلوگیری از تكرار این گونه اتفاقات را این گونه بیان می‌كند: باید ساختار سازمان سینمایی تغییر كند، به نحوی كه تمام كسانی كه به صورت عمده در ساخت فیلم‌های سینمایی دخیل هستند، در آن سازمان عضو باشند و سازمان سینمایی فصل الخطاب باشد. در كنار اینكه بودجه مناسبی باید برای آن در نظر گرفت، جایگاه نظارتی مناسبی نیز باید داشته باشد. در ضمن باید قوانین بازدارنده متناسبی را نیز تدوین كرد تا متناسب با تأثیر‌ات سوءفیلم‌هایی مانند یك خانواده محترم، برای تولید كنندگان آنها مجازات در نظر گرفته شود. 
 
حجت الاسلام نصرالله پژمان‌فر، نیز دیگر نماینده‌ای است كه « یك خانواده محترم » را تماشا كرده است، وی در مورد این فیلم به «جوان» می‌گوید: من مظلومیت نظام و دفاع مقدس را در این فیلم به وضوح مشاهده كردم. كاملاً حس كردم انقلاب ما در این برهه از زمان هنوز مظلوم است كه این‌گونه مورد هجمه واقع می‌شود. این فیلم خانواد‌ه‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان و تمامی انسان‌های آزاده را بسیار ناراحت می‌كند. متأسفانه در طول این سال‌ها با انقلاب و ارزش‌های ما دور از انصاف برخورد می‌شد اما تاكنون بی‌انصافی به این شدت نداشتیم، امیدواریم در مقابل این جریان از سوی مقامات ذی‌صلاح موضعی درست و منطقی صورت گیرد. 
 
رئیس كمیته هنر و رسانه كمیسیون فرهنگی در ادامه با اشاره به برخورد با خاطیان و سازندگان این فیلم می‌افزاید: فكر می‌كنم كسانی كه در ساخت این فیلم دخالت داشتند و نظارت نداشتند و این كار را كردند باید پاسخگو باشند. مدیران سیما فیلم كه در ساخت این فیلم مؤثر بودند برای عذرخواهی از ملت باید عزل شوند. بدون عزل مدیران هیچ اقدام دیگری قابل قبول نیست. پژمان‌فر می‌گوید: باید برخورد جدی با كارگردان و تهیه‌كننده فیلم صورت گیرد. ما نمی‌توانیم بپذیریم كسی كاری را انجام بدهد و نسبت به آثار و تبعات آن كار انجام شده، پاسخگو نباشد. باید برای تولید و ساخت این كار توضیحاتشان را در یك مجموعه صالح مطرح كنند تا بررسی شود با این حال آنچه مشخص است این است كه به طور مسلم و قطعی با ساخت فیلم جرم بزرگی صورت گرفته است. 
 
اكنون با موضع‌گیری اعضای كمیسیون فرهنگی باید شاهد آن بود كه مجلس شورای اسلامی با توجه به ابزار قانونی كه در اختیار دارد و بحث نظارت، چگونه می‌تواند در راه پاكسازی سینمای ایران گام بردارد تا در آینده دیگر شاهد تكرار فیلم هایی از جنس «یك خانواده محترم» نباشیم. 


لینك به: واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم
مشاهده صفحه نظرات ( نظر)

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
عضویت در گروه
فهرست مطالب

مطالب اخیر

»z
»وقتی فیلمسازان اسرائیلی هم جنایت در غزه را محکوم کردند؛ چرا شبه‌روشنفکران ایرانی حاضر نشدند حتی نامی از مردم غزه بیاورند؟
»روایت مریلا زارعی از دیکتاتوری فتنه‌گران در فرهنگ
»گلشیفته فراهانی: با قاتلان بالفطره احساس نزدیکی می‌کنم و دوست دارم آدم بکشم!
»دیدار حاتمی‌کیا با رهبر انقلاب/ رهبری درباره چمران فیلم "چ" چه گفتند؟
»اعتراض آیت الله مكارم شیراز به ساخت فیلم رستاخیز
»حاتمی کیا در نشست خبری بعد از نمایش «چ» در جشنواره فیلم فجر
»لیلا حاتمی: پخش سانسور نشده صحنه‌های خصوصی بدون سانسور فیلم ها برای من لذت بخش است!
»تلاش زشت شبه‌روشنفكران برای جعل در آمار فروش فیلم‌ها/ وقتی حتی بلیط خریدن شهرستانی‌ها هم حساب نمی‌شود!
»هنرجهانی یعنی ایفای نقش «روسپی افغانی» و «رقاصه عرب»؟/ بهزاد فراهانی: دخترم با هنرنمایی‌هایش جهانی شده؛ سینمای ایران قدرت استفاده از توانایی‌های او را نداشت!
»ادکلن مرگبار اسرائیلی «lovely» به مریوان رسید
»طرح ابتکاری سلحشور که مورد تأیید رهبر انقلاب قرار گرفته است/ سینمای ما به خدا ایمان ندارد
»این بازیگر دوست دارد بچه‌‌دار شود
»شکست شرط‌بندی‌های بزرگ هالیوود
»الناز شاکر دوست و ماشین یک میلیاردی
»روایت امیر جعفری از خودفروشی بازیگران
»فیلمبردار فیلم غیراخلاقی و ضدایرانی پشت دوربین فیلم جدید یک «موسسه فرهنگی انقلابی»!
»مرحوم «فردی» حجت را بر كسانی كه به اسم جذب از اصول خود كوتاه می‌آیند، تمام می‌كند
»عسل بدیعی چگونه قربانی خبرسازی‌ها شد؟
»جلوگیری مردم بوشهر از اجرای برنامه توسط فاطمه معتمد آریا
»بازداشت دوبلورهای«حریم‌سلطان»در ایران
»گیتی خامنه،مجری دوست داشتنی تلویزیون
»4 نفر از این‌ها را اعدام کنید تا حساب کار دستشان بیاید!
»شیوه همكاری سازمان سیا و هالیوود + عكس
»فتوا‌ی ‌علمای ‌اندونزی‌ بر ممنوعیت پخش ‌سریال ‌یوسف (ع) به دلیل نمایش چهره حضرت یوسف
»محاکمه مجری سرشناس از سوی 5 قاضی دادگاه
»نقد رویکردهای حاکم بر رسانه ملی در مستند ۱۶۲
»وقتی پای گوگوش هم به رسانه ملی باز می شود!
»14 حقیقت جالب در مورد آنجلینا جولی! + عکس ها
»وقتی در ایران و هالیوود بهانه‏ها برای دور زدن ممیزی یكی می‎شود!

همه پستهاسینما - واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم مطالب اخیر z وقتی فیلمسازان اسرائیلی هم جنایت در غزه را محکوم کردند؛ چرا شبه‌روشنفکران ایرانی حاضر نشدند حتی نامی از مردم غزه بیاورند؟ روایت مریلا زارعی از دیکتاتوری فتنه‌گران در فرهنگ گلشیفته فراهانی: با قاتلان بالفطره احساس نزدیکی می‌کنم و دوست دارم آدم بکشم! دیدار حاتمی‌کیا با رهبر انقلاب/ رهبری درباره چمران فیلم "چ" چه گفتند؟ اعتراض آیت الله مكارم شیراز به ساخت فیلم رستاخیز حاتمی کیا در نشست خبری بعد از نمایش «چ» در جشنواره فیلم فجر لیلا حاتمی: پخش سانسور نشده صحنه‌های خصوصی بدون سانسور فیلم ها برای من لذت بخش است! تلاش زشت شبه‌روشنفكران برای جعل در آمار فروش فیلم‌ها/ وقتی حتی بلیط خریدن شهرستانی‌ها هم حساب نمی‌شود! هنرجهانی یعنی ایفای نقش «روسپی افغانی» و «رقاصه عرب»؟/ بهزاد فراهانی: دخترم با هنرنمایی‌هایش جهانی شده؛ سینمای ایران قدرت استفاده از توانایی‌های او را نداشت! ادکلن مرگبار اسرائیلی «lovely» به مریوان رسید طرح ابتکاری سلحشور که مورد تأیید رهبر انقلاب قرار گرفته است/ سینمای ما به خدا ایمان ندارد این بازیگر دوست دارد بچه‌‌دار شود شکست شرط‌بندی‌های بزرگ هالیوود الناز شاکر دوست و ماشین یک میلیاردی روایت امیر جعفری از خودفروشی بازیگران فیلمبردار فیلم غیراخلاقی و ضدایرانی پشت دوربین فیلم جدید یک «موسسه فرهنگی انقلابی»! مرحوم «فردی» حجت را بر كسانی كه به اسم جذب از اصول خود كوتاه می‌آیند، تمام می‌كند عسل بدیعی چگونه قربانی خبرسازی‌ها شد؟ جلوگیری مردم بوشهر از اجرای برنامه توسط فاطمه معتمد آریا بازداشت دوبلورهای«حریم‌سلطان»در ایران گیتی خامنه،مجری دوست داشتنی تلویزیون 4 نفر از این‌ها را اعدام کنید تا حساب کار دستشان بیاید! شیوه همكاری سازمان سیا و هالیوود + عكس فتوا‌ی ‌علمای ‌اندونزی‌ بر ممنوعیت پخش ‌سریال ‌یوسف (ع) به دلیل نمایش چهره حضرت یوسف محاکمه مجری سرشناس از سوی 5 قاضی دادگاه نقد رویکردهای حاکم بر رسانه ملی در مستند ۱۶۲ وقتی پای گوگوش هم به رسانه ملی باز می شود! 14 حقیقت جالب در مورد آنجلینا جولی! + عکس ها وقتی در ایران و هالیوود بهانه‏ها برای دور زدن ممیزی یكی می‎شود! لیست آخرین مطالب سینما - واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم آرشیو مطالب هفته چهارم اسفند 1394 هفته اول مرداد 1393 هفته چهارم اردیبهشت 1393 هفته اول اردیبهشت 1393 هفته چهارم فروردین 1393 هفته چهارم اسفند 1392 هفته چهارم بهمن 1392 هفته چهارم دی 1392 هفته دوم آذر 1392 هفته سوم آبان 1392 هفته اول مهر 1392 هفته دوم شهریور 1392 هفته چهارم تیر 1392 هفته اول تیر 1392 هفته دوم خرداد 1392 هفته اول خرداد 1392 هفته دوم اردیبهشت 1392 هفته دوم فروردین 1392 هفته چهارم اسفند 1391 هفته چهارم آذر 1391 هفته سوم آذر 1391 هفته دوم آذر 1391 هفته اول آذر 1391 هفته چهارم آبان 1391 هفته سوم آبان 1391 هفته اول آبان 1391 هفته سوم مهر 1391 هفته دوم مهر 1391 هفته سوم شهریور 1391 هفته چهارم تیر 1391 هفته چهارم بهمن 1390 هفته چهارم دی 1390 هفته سوم دی 1390 هفته دوم دی 1390 هفته اول دی 1390 هفته چهارم آذر 1390 هفته سوم آذر 1390 هفته دوم آذر 1390 سینما - واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم سینما - واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم ابر برچسب ها وقتی پای گوگوش هم به رسانه ملی باز می شود! بازیگر زن فیلم بازسگر سینما فیلم مستند ۱۶۲ فتوا‌ی ‌علمای ‌اندونزی‌ بر ممنوعیت پخش ‌سریال ‌یوسف (ع) به دلیل هنرپیشه زن سینما دانلود مستند ۱۶۲ بازیگر زن خارجی خواننده زن مستند ۱۶۲ سینما - واكنش اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به فیلم یك خانواده محترم
چسب لاغری اسلیم پچ - 3 تا 7 كیلو لاغری در ماه